MKOSE Kutyaiskola

 



 MKOSE kikpzsrl
 Kikpzsek idpontjai
 Tancsok az els
    kikpzsi naphoz

 Kutyavoda 
 
Kezd csoport
 Kzphalad 
    csoport

 rz-vd kpzs
 Activity trning
 Agility edzs

 Kutyauszoda


 

Hobbi Kutyaiskola

Pilis Budai Kutysok

Rkosmente TV

.

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

 

MAGYAR VREB EGYLET
 
VIZSGA- S VERSENYSZABLYZAT
 
 
I. LTALNOS IRNYELVEK, VEZETK S BRK SZMRA
 
1. Rgi eldeink megbecslse ktelez bennnket arra, hogy vadsz hagyomnyainkat, szoksainkat tovbb poljuk.
A kutya vezetje jl polt kutyval, kifogstalan felszerelssel s vadsz ltzkben jelenjk meg, felszerelshez tartozik az elrsos vezetszj, (legalbb 6 mter) s nyakl. A vezet kutyjt szablyosan felcsavart vezetken kteles vezetni, amit a jobb vllra akasztva hord.
Ezenkvl minden kutyavezet felszerelshez tartozik a golys fegyver, a vadszks s lehetleg vadszkrt. A vizsga tartama alatt a vadszkst a brnak is viselnie kell.
2. A vreb vezetje rendelkezzen rvnyes vadszjeggyel.
3. Minden vezet kteles a bri rendelkezsekhez igazodni.
4. Elre nem lthat akadlyoztats, amely a jelentkezs dacra a vizsgn val megjelenst nem teszi lehetv, a vizsgabizottsgnak haladktalanul bejelentend.
5. Ha a versenymunkra felhvott vezet megkapta a brtl szksges felvilgostsokat, gy elindul a rlvs helyre. Eltte elfekteti kutyjt a nyom kzelben, szl felett. A rlvs helyn a vezetnek sajt magnak kell megllaptani a tallat helyt a ljelek alapjn.
6. Ha a vezet elmondta a vlemnyt a felttelezett sebzst illeten, vezetkt lecsavarja s megkezdi az utnkeresst. Ha a vezet a tallt ljelek alapjn nem tud vilgos kpet adni a tallat helyrl, gy kutyja segtsgvel igyekszik tovbbi ljeleket felkeresni, majd ezutn hossz vezetkre engedve megkezdi a keresst
7. A szj kezelse a munka sorn a vezet dolga, de nem trhet el a szoksos formktl.
8. A br rendelkezsre a vezet hossz szjat kell hogy adjon a kutynak.
9. A vezetnek keress kzben fel kell hvni a br figyelmt minden vrre, amit a kutya megmutatott, vagy amit tallt meg.
10. Esetenknt a nyomon a kutyt vissza kell tartani, esetleg megllsra parancsolni. nknyes elreszalads nem engedhet meg. A brnak s vezetnek egytt kell haladni.
1l. Ha a kutya a vrnyomot mr nem tudn tovbb tartani, gy a vezet a brval egyetrtsben elre vagy vissza foghat a nyomon, de ilyen mdon a nyomot legfeljebb hromszor szabad elhagyni.
12. Ha a kutya llt s az llra csahols jl hallhat, gy a vezetnek szigoran be kell tartani a bri utastst, aki egyedl dnt, a tovbbiakban a vad megkzeltsrl, az llra csahols idtartamrl s kegyelemlvs engedlyezsrl- Kegyelemlvst mindig csak a vezet adhat. Kegyelemlvs utn a vezetnek nyugodtan kell a helyn maradnia s bevrni a tovbbi utastst. Nem szabad a kimlott vadhoz illetleg a kutyjhoz kzeledni, amg a br erre engedlyt nem ad.
Ezt az idt a brnak ki kell hasznlnia, hogy a kutya viselkedst a vad mellett rtkelhesse. Semmikppen sem szabad a kutyt befolysolni. A megfigyels idejt a br dnti el.
 
 
II. VIZSGK RENDJE
(a Magyar Vrebegylet tagjai szmra)
 
1. Elvizsga
Az elvizsgn val rszvtel felttelei: Elvizsgra csak trzsknyvezett, legalbb 12 hnapos vreb bocsthat, amennyiben mr folyamatos nyomkvetsi oktatsban rszeslt s rendelkezik az elrt vdoltsokkal.
Az elvizsga eredmnyes lettele esetn a vreb vezetje munkaadjtl, egyb megegyezs hinyban, kutyatartsi djra jogosult. A sikeres vizsga utn a vrebvezet megkapja a brlati lapot, amelyben a brk az elvizsga lettelt igazoljk.
 
Elvizsgt tenni lehet:
a.  a termszetes vrcsapn vagy egszsges vad hideg csapjn
b.  mestersges vrcsapn
Az rtkels formja: megfelelt, nem felelt meg.
 
2. Orszgos vrebverseny
Klubtenysszemlvel egybekttt rendezvny, ahol fajtabemutat is megrendezsre kerl. A versenyen val induls felttelei: eredmnyes elvizsga s a munkban szerzett megfelel gyakorlat.
A verseny formja: neheztett mestersges vrcsapn.
Az rtkels formja: rangsor nlkli djba sorols.
 
3. Fvizsga:
Kizrlag a vadszat adta termszetes vrcsapn trtnhet.
a./ Minden v oktber 1-ig trtn egyni bejelentkezs alapjn az eredmnyes elvizsgt tett kutyk rszre a vadszat adta lehetsg szerint termszetes vrcsapn biztost a Vreb Egylet vizsgzsi lehetsget.
 
Az rtkels formja: rangsor nlkli djba sorols.
b./ Orszgos fvizsga az elvizsgn, illetve orszgos versenyen kiemelkeden szerepl, tenyszts szempontjbl figyelembe veend kutyk rszre rendezett meghvsos rendezvny.
 
Az rtkels formja: rangsorral trtn djba sorols, rtkes trgyjutalmakkal.
 
4. Nemzetkzi fvizsga
A Nemzetkzi Vreb Szvetsg - melynek a MVE alapt tagja - kt venknt rendezi meg vltoz helysznnel.
A Magyar Vreb Egylet jelli ki erre a vizsgra a kutykat, illetve vezetiket.
A kijells felttelei:
- nagyszm eredmnyes munka
- Orszgos Fvizsgn elrt eredmnyek
- nagy rutin a kutya s vezetje rszrl.
 
III. VIZSGK LEBONYOLTSA
 
l. a.) Elvizsga termszetes vrcsapn vagy egszsges vad hideg csapjn (EV)
 
Eredmnyes lettele utn a vreb vezet munkaadjtl kutyatartsi djra jogosult.
Valamennyi vizsgz ebet legalbb az a.), b.), c.), f.) g.) pontok szerint le kell vizsgztatni. Djakat nem osztanak ki, csupn megllaptjk, hogy a kutya a vizsgt letette vagy nem. A vizsga lettele utn a vezetnek egy igazolst kell adni, melyben a brk igazoljk, hogy a kutya elvizsgt tett s azon megfelelt.
A vizsgztatnak ktelessge az elvizsgt tett kutyk mindegyikrl kln lapon rvid jelentst adni a trzsknyv-vezetnek (tenysztsi felelsnek), melyben rtkelni kell rviden a kutya teljestmnyt s jellemezni termszett. A fentieket abban az esetben is meg kell tenni, ha a vizsgn a kutya nem felelt meg.
Fentieket a trzsknyv-vezet a trzsknyvbe bejegyzi s a trzsknyvi msolat mell csatolja.
 
A vreb teljestmnyt osztlyzattal minstik:
4    =    nagyon j
3     =   j
2     =   megfelel
1      =  kielgt
0     =   nem felelt meg
 
Kimagasl teljestmnyekrt kivl osztlyzatot adhatunk, jelzse 4.k., ezt az rtkelst kln meg kell indokolni.
 

Vizsgafeladatok
rtkszm
Osztlyzat
Legalacsonyabb
pontszm
a./ Vezetkre vtel
1
2
2
b./ Vezetken val kvets lb mellett
2
2
4
c./ Elfektets rgztett szjon
     szabadon hagyott szjon
2
-
-
d./ Viselkeds a vad megpillantsakor
4
1,5
6
e./ Viselkeds az elejetett vadnl
6
-
-
f./ Elre keress vezetken
8
2
16
g./ Vezetkmunka termszetes vrcsapn vagy
egszsges vad hideg csapjn
30
2
60
h./ Dermedtre csahols vagy dermedtre vezets
10
-
-
 
 
 
88

 
Elrhet pontszm        264 pont
Minsts:   88 pont s tbb           =   megfelelt
                   87 pont s kevesebb   =   nem felelt meg
 
Feladatok ismertetse:
a.) ponthoz:
A szabadon futkroz kutya, hvsra vagy fttyentsre rmmel siessen vezetjhez, legjobb, ha felszlts nlkl el lel s a vezetket felcsatolni hagyja.
 
b.) A vezetkre vett kutya vezetjt baloldalon kell, hogy kvesse anlkl, hogy a szjat rngatn, vagy erre trekedne. Ezt a gyakorlatot rudas erdben is be kell mutatni, mikzben a vezetnek tbbszr egy-egy fatrzs mellett szorosan el kell mennie, s kzben a kutynak nem szabad sem a szjjal fennakadnia. sem a vezetjt a jrsban akadlyozni.
 
c.) ponthoz:
Amennyiben a kutyt vezetje gy fekteti el, hogy szjt valamihez rgzti, ezt „elfektets rgztett szjon feladatnak nevezzk.
A kutyt szabadon hagyott, teht rgztetlen szjon fekteti el a vezet akkor „elfektets szabadon hagyott szjon" megnevezst kap.
A kutya mindkt esetben fellhet, azonban, ha vezetje takarsba tvozott, nem szabad nyugtalankodnia, ugrlnia, mg kevsb megksrelnie a szj elrgst. A feladat vgrehajts kzben fekvsi helyzett megvltoztat kutya nem kvet el hibt.
Lvs esetn is nyugodtan kell maradnia mindaddig, mg vezetje rte nem megy.
A gyakorlat ideje legalbb fl ra.
 
d.) ponthoz:
A megpillantott vadat a kutya figyelheti, szimatolhat is felje, ltalban azonban gy kell viselkednie, hogy azt jelenlte ne zavarja.
 
e.) ponthoz:
Ha a vreb hossz vezetken a kimlt vadhoz vezet, csatols utn a kutyt egyedl kell hagyni, hogy megmutassa, hogyan viselkedik a kimlt vad mellett, vezetjnek a befolysa nlkl. Ezrt minden rsztvevnek visszahzdva a brknak is tvolrl kell figyelni a kutya viselkedst. A kimlt vad kikezdst a kutynak nem szabad megksrelni. A lvs helynek nyalogatsa megengedett. Fiatal s temperamentumos kutyk mindig megksrlik, hogy itt vagy ott a vadba belecsimpaszkodjanak. Ez nem tekinthet durva hibnak. Mindenesetre megklnbztetend, hogy szenvedlyes magatartsrl, rm s szenvedly kifejezsrl van-e sz, vagy pedig egyik vagy mindkt els lb rhelyezsvel, nyilvnvalan a vad kikezdsnek szndka mutatkozik meg.
 
f.) ponthoz:
Az elkeresst csak akkor szabad megkezdeni, ha az tvonult vadnak a nyoma legalbb 4 rs. Az elkerestetsre legjobb alkalmat nyiladkok, erdei utak nyjtjk, amelyeket a vad nyoma keresztez. A kutynak mlyen tartott orral kell elkeresni vezetjnek bztatsra fele hosszsgra lecsavart vezetken s ekzben a vlt irnyban minden egyes nyomot megmutatni.
 
g.) ponthoz:
Termszetes vrcsapa estn a nyomnak legalbb 4 rsnak kell lennie. A rlvs, ill. az elugrs helyt s esetleges sebjeleket, mint vrt, golyvgta szrt, csontszilnkot a kutynak mutatnia kell.
Miutn a kutya a rlvs helyt lehetleg alaposan megvizsglta, nyugodtan, mlyen tartott orral induljon el, a sebzett nyomot hossz vezetken kvesse.
A tallt sebjeleket mutatnia kell, idnknt bztatsra a nyomot is. Sebjeleknek fveken, bokrokon val megmutatsakor a kutya felemelheti orrt.
A sebzett nyomt annak minden szgletvel ki kell dolgoznia anlkl, hogy kzben ms vad keresztez csapjra tvltana. Ezeket megmutathatja, az sem hiba, ha ilyen nyomot nhny mter hosszan kvet, de ezutn tvedst magtl szreveszi, mikzben ismt a sebzett nyomra fordul.
Egszsges vadat, mely munka kzben a kutya el kerl, figyelemre se mltassa, semmi esetre ne akarja kvetni.
A kutynak a vrnyomot a sebgyig, a beteg vagy kimlt vadig ki kell dolgoznia, ha csak a vezet s br arra a meggyzdsre nem jutnak, hogy a vad nem kerlhet tertkre.
Ebben az esetben a keresst abba kell hagyni. Ha a nehz terepviszonyok lehetetlenn teszik a nyom folyamatos kvetst, akkor a kutyval elre kell kerestetni, mg a sebzett vad nyomt jbl megtallja. Az elzleg kvetett, jra megtallt nyomot vegye fel, mutassa, s bztatsra dolgozzon tovbb. Ms nyomot ne akarjon kvetni.
Az elvizsga sorn a felteheten ktsges kimenetel, vagy elre lthatan hajszs munkkat el kell kerlni!
Termszetes hideg csapa esetn, ha a kutyt legalbb 4 rs nyomra tesszk, gy vezetjnek bztatsra mutatnia kell hossz szjon, mlyen tartott orral a nyomot. A nyomot magabiztosan addig kell a kutynak kvetni, amg a nyomrl le nem veszik.
Esetenknt bztatsra mutatni kell a keresett vad nyomt vezetjnek. Munka kzben a kutya ne emelje magasra az orrt, krbeszimatolni vagy nyugtalankodni nem szabad, hanem az illet nyomot minden forduljval ki kell dolgozni. Ms nyomokat, amelyek a felvett csapt keresztezik, kell hogy a kutya megmutassa a vezetjnek, st az sem hiba, ha nhny mtert azon elmegy, s utna tvedst magtl szrevve visszall az eredeti nyomra.
A kutynak nem szabad ugatnia, ha a vadat megkzelti, nem szabad szenvedlyesen elretrnie.
Ha a hidegcsapn legalbb 300 mteren t jl dolgozott, gy a csaprl levehet.
 
h.) ponthoz:
A kihlt vadra val megbzhat dermedtre val csaholst vagy dermedthez vezetst klnsen rtkelni kell. De itt gyelni kell arra, hogy a kutya valban dermedtre csaholjon, ne pedig az izgalomtl vagy flelembl ugassa a kimlt vadat. Csak olyan kutya tekinthet dermedtre csaholnak, amely miutn a kimlt vadat szabadon keresve megtallta, mellette marad s a 150 mternyire takarsban lv vezetjt ugatssal a vadhoz hvja.
A dermedthez vezet miutn a vadat szabadon keresve megtallta, visszasiet a 150 mterre takarsban ll vezetjhez, hogy t a vadhoz vezesse. A vezetnek elzetesen meg kell mondania, hogy kutyjnak milyen viselkedsbl ismeri fel, hogy a vadat megtallta s t ahhoz odavezetni igyekszik.
 
1/b. Vreb elvizsga mestersges vrcsapn (EV)
 
A mestersges vrcsapa elksztse:
Minden vizsgz kutya rszre kln csapt kell kszteni. A csapk kztt legalbb 100 mter tvolsgot kell tartani.
A vrcsapa hossza 7-800 mter, nagyrszt erdei terepen. A felhasznlhat vr mennyisge 1,5-2 dl. A vrt lehet csepegtetni vagy kenni, ill. kombinltan kijuttatni. A vrt lehetleg talajra, vagy alacsony aljnvnyzetre kell kijuttatni.
A csapa csak szarvas vrvel kszlhet, csapafektet cip vagy csapakszt bot segtsgvel. Mindkt eszkzbe friss szarvaslbat kell rgzteni.
•A csapa kezdetn a rlvs helyt egy 20 x 20 mteres ngyzetben kell elkszteni szrrel-csonttal - hscafatokkal, utnozva a spontn sebzst. E terlet sarkait jellni kell. A csapa 1 db derkszg s 1 db tompaszg trssel van kialaktva. A csapa vgn ltt szarvas fekszik, a zsigerels sorn ejtett nylst ssze kell varrni. A csapa elksztse s a munka kezdete kztti id 4-8 ra.
 
A feladatok ismertetse:
 
l.) A vreb szjravtele (rtkszm; 3)
A szabadon lv, futkroz kutya hvsra vagy fttyentsre rmmel siessen vezetjhez, s hagyja a vezetket felhelyezni. A legjobb, ha felszlts nlkl a vezet el l s vrja a nyaklt.
Kizr ok: a kutya nem hvhat be, vagy a nyakl felhelyezsnek ellenszegl.
 
2.) Vezets lb mellett vezetken (rtkszm; 3)
A vezetkre vett kutya vezetjt bal oldalon kell kvesse anlkl, hogy a vezetket rngatn, vagy arra trekedne. A gyakorlat rudas erdben hajtand vgre, ahol brlhat, hogy a kutya akadlyozza-e vezetjt jrsban. Kizr ok: a kutya nem vezethet lb mellett, vezetken.
 
3.) Elfektets szabadon (rtkszm; 6)
A kutyt vezetje szabadon elfekteti s magra hagyja, takarsba hzdik a brkkal egytt legalbb fl rra. A kutya ezalatt a helyt nem hagyhatja el, legjobb, ha nyugton marad az elfektets helyn. Nem szabad nyugtalankodnia, ugrlnia, ugatnia, a vezetket elrgnia. Kizr ok: az elfektets helyt 10 m-nl nagyobb tvolsgra elhagyja.
 
4.) Viselkeds lvsre (rtkszm: 4)
Az elfektetsi gyakorlat vgn takarsban lvst kell leadni, melyre a kutynak tovbbra is n    helyben kell maradnia. A fells esetleges fellls nem szmt hibnak. Kizr ok: irracionlis reagls, el-vagy befuts, lvsflssg esetn a kutya kizrand.
 
5.) Elre kerestets vezetken (rtkszm: 8)
A feladat hossz vezetken a csapa kezdetn kitztt 20 x 20 m-es terleten kell vgrehajtani, mely sorn a kutya parancsra, mly orral, intenzven kell keresse a ljeleket s azokat jeleznie kell. A vezetnek a rlvs helynek megtallst jelentenie kell a brknak.
 
6.) Vezetkmunka mestersges vrcsapn (rtkszm: 30)
Az elkeress eredmnyeknt a megtallt 4-8 rs vrcsapt a kutya a vezetjnek bztatsra mlyen tartott orral, kitartan, magabiztosan kvesse. Munka kzben a kutya alacsonyan tartott orral a csapt, annak trseit a lehet legkisebb eltrssel dolgozza ki. A csapt keresztez ms nyomokat nem baj, ha mutatja, de arrl rvid tvolsg utn sajt magtl vissza kell trjen az ltala keresett csapra. A vezetkmunka a csapa vgre helyezett vadnl r vget. A vezetkmunka ideje maximum 1 ra.
Kizr ok: a kutya nem jut el a vadig a rendelkezsre ll id alatt, ill. ha a munka kzben a brk kettnl tbb alkalommal visszahvjk a kutyt a csaptl 50 m-nl nagyobb eltvolods miatt (visszahvsonknt 1 osztlyzat levons), vagy ha a vezet hvja vissza a kutyt 50 m-t nem meghalad csaptl val eltrs miatt, ha a kutya magtl nem kpes korriglni hibjt (visszahvsonknt 0,5 osztlyzat levons).
 
7.) Viselkeds elejtett vadnl (rtkszm: 6)
A vrcsapa vgn fekv vadat a kutya hossz vezetken megtallja, a vezet s a brk csatols utn magra hagyjk a kutyt s elbrljk annak viselkedst. A kutya btran kzeltsen a kimlt vadhoz, nem baj, ha belefog, a ltt sebet nyalogatja. Kizr ok: a kutya nem meri megkzelteni a vadat flelmben, vagy a vadat, arra kt lbval rllva egyrtelmen kikezdi.
 
A vizsga rtkelse:
A feladat vgrehajtsra adhat maximlis pontszm 240. Eredmnyes vizsgt tett az a kutya, amely a vadat az elrt felttelek mellett megtallta, nem kerlt kizrsra, s legalbb 90 pontot elrt, s a 6. feladatra (Vezetkmunka mestersges vrcsapn) legalbb 2-es osztlyzatot kapott.
 

 
 


MKOSE A Facebook-on!

Iratkozz fel hrlevlre, programokrl, tanfolyamokrl kapsz inft!

 


 Kullancsok, babzia
    lyme kr

 Bolhk
 Gyomorcsavarods

 MKOSE hzirend
 Flyball szablyzat
 BH 1 Alapfok
   Kisrkutya vizsga

 BH 2 Kzpfok
   Kisrkutya vizsga

 BH 3 Felsfok
   Kisrkutya vizsga

 Agility szablyzat
 Terelsi kpessg
   vizsga

 Terelkutya
    munkavizsga

 Vzi-mezei verseny
    vizslknak

 Beagle, basset hund
   kpessgvizsga

 Beagle munkavizsga
 Bloodhound 
   munkavizsga

 Erdlyi kop vzsga
   szablyzat

 Erdlyi kop 
   munkavizsga

 Vizsla kpessgvizsga
 Vreb vizsga,
   versenyszablyzat 

 Mindenes vizsga 
   vizslknak  

 Spniel munkavizsga
 Lajka munkavizsga
 Neheztett vrcsapa
 
 szi tenyszvizsga


Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!