BH 1 Alapfok Ksrkutya Vizsga
A BH 1. vizsgt minden kutya, mret- s fajtakorltozs nlkl leteheti. A vizsgra jelentkezs felttele, a vizsga napjn betlttt minimlisan 14 hnapos kor. A BH 1. vizsga az HPO 1. (IPO) vizsgra jelentkezs felttele!
A vizsga kt rszbl, "A" kikpzplyn bemutatott gyakorlatokbl s "B" forgalomban val viselkedsbl ll. A plyagyakorlatokat a br pontozza, s ha a vizsgz kutya nem ri el a maximlisan adhat pontszm 70%-t (70pont) akkor az a kutya mr nem vehet rszt a msodik (B) gazatban.
A vizsga vgn, rtkelskor nem kap pontszmot a kutya csak „eredmnyes” vagy „eredmnytelen” minstst. Fggetlenl az eredmnytl, a vizsga idkorltozs nlkl brmikor megismtelhet, kivve a vizsga napjn. A MEOE tenysztsi s killtsi szablyzata alapjn a BH vizsga nem szmt munkavizsgnak. /tenysztsre javasolt minstsre, killtson munka s champion osztlyban val indulsra, champion cmre nem alkalmas, viszont az HPO rz-vd munkavizsga elfelttele/
BH 1 vizsga gyakorlati levezetse:
A teljestmnybr, gynevezett elfogulatlansgi, ms nven kzmbssgi prbval kezdi a vizsgt. Erre j alkalom a tetovls, ill. a chip ellenrzse, a kutya azonostsa. Ezt kveten a brnak jogban ll brmikor megszaktani a vizsgt, ha ktsge merl fel a kutya kzmbssgt illetleg s "Az elfogulatlansgi prbn nem felelt meg" bejegyzs kerl a teljestmny fzetbe.
A vizsga egsz idtartama alatt egysoros lncnyakrvet kell a kutynak viselnie, amelyet nem lehet fojtra lltani. Brnyakrv, szgesnyakrv, elektromos nyakrv hasznlata tilos! Minden gyakorlat az alapllssal kezddik, s az alapllssal fejezdik be. A kutya jobb lapockjval a felvezet bal trdvel egyvonalban, szorosan a felvezet bal oldaln l. Minden gyakorlat kezdetekor az alaplls felvtele csak egyszer megengedett. A felvezet kihzva magt, vigyzban ll, terpeszben nem llhat. Az elz befejez gyakorlat alapllsa lehet a kvetkezend gyakorlat kezd alapllsa. Testi segtsg a felvezet rszrl nem megengedett, pontlevonssal jr. Segdeszkz, jtkszer hasznlata szintn nem megengedett. Minden gyakorlat a br utastsra kezddik. Ezt kveten a fordulatokat, megllsokat, temvltsokat a felvezet nllan vgzi. Ennek ellenre a vizsga megkezdse eltt, a felvezet krheti a br segtsgt. A kutya dicsrse minden gyakorlat befejezsnl lehetsges az alapllsban, de ezutn egy j alapllst kell felvenni. A dicsret s az j gyakorlat elkezdse kztt minimum 3 msodpercnek el kell telnie.
A rsz: Engedelmessgi gyakorlatok:
Przon vezets 30p.
Szabadonkvets 30p.
Menet kzben ltets 15p.
Menet kzben fektets behvssal 15p.
Helybemarads figyelemelvonssal 10p.
sszesen: 100p.
1. Przon vezets /30 pont/, veznysz: „lbhoz”
Alapllsbl indul a gyakorlat. A br utastsra, a felvezet „lbhoz” veznyszavra megindul kutyjval egyenesen elre 40-50 lpst, meglls nlkl. Ezutn tesz egy htraarcot, majd 10-15 lps utn futlpsbe kezd, majd lass lpst tesz, amelyeknek legalbb 10-10 lpsbl kell llnia. Ezt kveten norml lpsben legalbb egy balfordulatot, egy jobbfordulatot s egy htraarcot mutat be. A gyakorlat alatt, a kutynak szorosan a felvezet bal oldaln kell haladnia gy, hogy a prz egyszer sem feszlhet meg, nem maradozhat le, nem mehet elre, nem trhet ki oldalra. A htraarcot, a felvezet a baloldali irnyban /a kutya fel/ hajthatja vgre. A veznysz csak a gyakorlat kezdetn s az temvltsoknl megengedett /a fordulatoknl nem/. Ha a felvezet megll, a kutynak veznysz nlkl azonnal le kell lnie. Nem a felvezetnek kell a kutyhoz igazodnia, hanem a kutynak a felvezethz! A felvezetnek bal kezben van a prz, amelynek folyamatosan laznak kell lennie.
Ezutn a br utastsra a felvezet kutyjval, egy min. 4 fbl ll csoporton megy keresztl gy, hogy a csoportban egyszer meg kell llnia, valamint gynevezett nyolcas alakban megkerli a csoport egy-egy tagjt jobbrl, ill. balrl. A csoport tagjai mozgsban vannak. A kutya lemaradsa, sietse, oldalra val kitrse, vezetjnek a haladsban val akadlyoztatsa, pontlevonssal jr. A brnak joga van megismteltetni a csoport thaladsi gyakorlatot. A felvezetnek csak a csoport elhagysa utn, az alapllsban van lehetsge kutyjt megdicsrni.
A felvezet a htraarcot ktflekppen mutathatja be, de annak minden esetben balra kell, hogy trtnjen. Egyik mdja, hogy a kutya a fordulskor megkerli gazdjt s a hta mgtt tr vissza annak bal oldalra, vagy a msik mdja, hogy egytt fordul bal oldali irnyba a gazdjval.
2. Szabadon kvets /30 pont/, veznysz „lbhoz”
A br utastsra a felvezet lecsatolja a przt. tveti, a vlln vagy elteszi a zsebbe, majd a szabadon kvet kutyjval ismt a csoporton thaladsi gyakorlatot mutatja be. Ott ismt meg kell llnia minimum egyszer, majd elhagyvn a csoportot, ismt felveszi az alapllst s az 1. szm gyakorlatot jbl bemutatja.
3.Menet kzben ltets /15 pont/, veznysz: „lbhoz”, „l”
A felvezet alapllsbl elindul egyenesen elre a szabadon kvet kutyjval. Legalbb 10 lps utn, a felvezet „l” veznyszavra a kutynak gyorsan le kell lnie. Ekzben a felvezet folyamatosan halad tovbb, nem lassthat le, nem nzhet a kutyjra. 30 lps utn a felvezet megll s az l kutyja fel megfordul. A br utastsra a felvezet visszamegy kutyjhoz s annak jobb oldaln felveszi az alapllst. Ha a kutya llva marad, vagy lefekszik, 5 pontot le kell vonni a gyakorlatbl.
4.Menet kzben fektets behvssal /15 pont/, veznysz „fekszik, hozzm, lbhoz”
A felvezet alapllsbl elindul egyenesen elre a szabadon kvet kutyjval. Legalbb 10 lps utn, a felvezet „fekszik” veznyszavra a kutynak gyorsan le kell fekdnie. Ekzben a felvezet folyamatosan halad tovbb, nem lassthat le, nem nzhet a kutyjra. 20 lps utn a felvezet megll s a fekv kutyja fel, megfordul. A br utastsra a felvezet behvja a kutyjt. A kutya gyorsan s vidman, temvlts nlkl fut a gazdjhoz, s szorosan eltte lel. Ezutn a felvezet, lbhoz veznyszavra a kutya megkerli gazdjt s felveszi az alapllst. Ha a kutya llva marad, vagy lve marad, de kifogstalan a behvsa, akkor 7 pontig bntetend.
5. Helyben marads /10 pont/, veznysz „fekszik, l”
Amg az egyik kutya a fent felsorolt gyakorlatokat vgzi, addig a msik kutya felvezetje a br ltal kijellt helyre kifekteti a kutyjt. Prz vagy valamilyen trgy nem maradhat a kutynl. A felvezet 20 lpsre eltvolodik a kutyjtl s httal ll a feladat befejezsig.
A kutynak nyugodtan s fekve kell maradnia a gyakorlat vgig. Br utastsra a felvezet visszamegy kutyjhoz, annak jobb oldalra ll s csak a br ismtelt utastsra lteti fel.
Fells, fellls vagy nyugtalan fekvs esetn pontlevons jr.
Szukkat a kanoktl lehetsg szerint kln helyre kell fektetni. Ha a kutya, testhossznl nagyobb mrtkben elmszik, elkszik, a gyakorlat rtkelhetetlen. A feladat vgrehajtsa alatt, a gazdnak brmilyen segtsge kutyjnak, hibnak szmt.
Azt a kutyt, amelyik az 1-5-ig felsorolt gyakorlatokbl, a maximlisan adhat pontszm 70 %-t nem ri el, /azaz 70 pontot/, a tovbbi vizsgbl ki kell zrni.
B rsz: Vizsga utcai forgalomban
ltalnos rendelkezsek:
A kvetkez gyakorlatokat a kikpz plyn kvl, a br ltal kijellt helyen, utcn, tren stb. kell lebonyoltani. A forgalmat semmi esetre sem szabad zavarni. A vizsgnak ez a szakasza meglehetsen idignyes. Tbb kutya vizsgztatsa esetn sem lehet a feladatok szmt vagy idejt lecskkenteni. Ebben a rszben az egyes feladatokat nem pontozza a br. A vizsga eredmnyessgt vagy eredmnytelensgt, a kutya a forgalomban val viselkedse, kzmbssge, magabiztossga hatrozza meg. Az albb felsorolt gyakorlatokat a br tletszeren llthatja ssze, a helyi sajtossgok figyelembevtelvel.
A vizsga gyakorlati levezetse:
1. Mozgs csoportban:
Br utastsra a felvezet, przon vezetett kutyjval elindul az utcn, egy elre meghatrozott tvonalon. Ekzben a br, egy meghatrozott tvolsgrl kveti az esemnyeket. A kutynak a felvezet bal oldaln kell laza przon haladnia gy, hogy a jobb vlla egy vonalban legyen, gazdja bal trdvel. A kutya minden knyszerts nlkl, szabad akaratbl kell, hogy mennie gazdja mellett. A gyalogosokkal szemben, valamint a jrm forgalommal szemben a kutynak kzmbsnek kell lennie. Egy id mlva, egy fut jrkel /megbzott szemly/ keresztezi tjukat. A kutynak nyugodtnak s semlegesnek kell maradnia. Ezutn a felvezet kutyjval, egy minimum 6 fbl ll, laza embercsoporton halad t. thalads kzben, a csoport egyik tagja megszltja a felvezett, s kezet nyjt neki. Ekkor a felvezet veznyszavra a kutynak vagy lelnie, vagy lefekdnie kell, s nyugodtan kell vrakoznia a rvid beszlgets alatt.
2. Kerkprossal val tallkozs:
A felvezet laza przon halad kutyjval az utcn, mikzben egy csenget kerkpros megelzi ket. Egy nagyobb tvolsg utn megfordul a biciklista, s szembl kzelti meg ket. Ismt csenget s gy halad el mellettk, hogy a kutya a felvezet s a kerkpros kztt legyen. A przon vezetett kutynak kzmbsnek kell maradnia.
3. Autval val tallkozs:
A felvezet laza przon vezetett kutyjval tbb kocsi mellett halad. Hirtelen az egyik aut elindul, majd ksbb egy msik kocsinak becsapjk az ajtajt. Ezutn kzvetlen mellettk lelasst egy kocsi, vezetje letekeri az ablakot, s tbaigaztst kr a felvezettl. A felvezet lelteti, vagy lefekteti maga mell a kutyjt, s felvilgostst ad az rdekldnek.
A kutynak nyugodtnak s kzmbsnek kell maradnia az sszes jrmvel szemben.
4. Kocogval vagy grdeszkssal val tallkozs:
A felvezet przon vezetett kutyjval, egy gyrebb forgalm ton halad. Legalbb kt fut htulrl megelzi ket, anlkl hogy k a sebessgket megvltoztatnk. Miutn a kt fut eltvolodott, szembl rkezik egy j fut, akinek sebessge megvltoztatsa nlkl kell szembl elhaladnia mellettk. A kutynak nem ktelez szorosan a gazda mellett mennie, de a futt nem akadlyozhatja. Megengedett ezeknl a gyakorlatoknl, hogy a kutya lve vagy fekve vrja a futkat. A kocogkat grdeszksokkal is lehet helyettesteni.
5. Kutykkal val tallkozs:
Htulrl, majd szembl elhalad msik kutyssal szemben, a vizsgz kutynak semlegesnek kell maradnia. A felvezet a gyakorlat kzben ismtelgetheti a lbhoz veznyszt, st lve s fekve is bevrhatja a zavar kutyt.
6. A forgalomban rvid idre magra hagyott, przra kttt kutya viselkedse, valamint ms llatokkal szembeni viselkedse:
A br utastsra a felvezet, przon vezetett kutyjval, egy forgalmasabb tszakaszon halad. Rvid id elteltvel, a br utastsra a felvezet megll s egy fhoz, falhoz, kertshez vagy valami hasonlhoz, przval kikti a kutyjt. Ezutn kb. 2 percre magra hagyja kutyjt. Bemegy egy zletbe, vagy egy kapualjba, de lnyeg, hogy a kutya t ne lssa.
A kutya llva, lve s fekve is vrakozhat. A felvezet tvollte sorn, egy megbzott szemly, przon vezetett kutyjval, kb. t lps tvolsgnyira, elhalad a kikttt kutya mellett. A magra maradt kutynak, a felvezet tvolltben, mindvgig nyugodtan kell viselkednie. Az elhalad kutya nem lehet verekeds, haraps, nem rngathatja a przt, nem ugathat, azaz teljesen kzmbsnek kell lennie. A gyakorlat vgn, a br utastsra a felvezet visszamehet a kikttt kutyjhoz.
Megjegyzs: A br az egyes gyakorlatotokat egy helysznen is elvgeztetheti, de joga van arra is, hogy az els egy-kt gyakorlat elvgzse utn, egy j helysznen folytassa a vizsgt.
Lnyeges, hogy minden vizsgz kutynak, azonos feltteleket kell biztostani.
|