Bolhk
A bolha apr (2-3mm krli) zeltlb vrszv, a kifejlett egyednek ers ugrlba van, testk oldalirnyban laptott a szrk kztti knnyebb mozgs vgett. Petkkel (0,5mm) szaporodik, 3 lrvallapota (1mm) van, ezek nem tudnak ugrani. A petk hnapokig kibrjk a krnyezetben zord krlmnyek kztt is. gy egy sikeres bolhairts utn, ha nem vgezzk rendszeresen ezt a mveletet, "magtl" is jra bolhs lesz kedvencnk.
Nagyon fontos tudnunk, hogy a bolha nem minden idejt tlti a gazdallaton. Vrt szvni jrnak r, de idejk nagyobb rszt hzi kedvencnk krnyezetben lik, mint pldul az alomban, sznyegben, padlrepedsben. Itt petznek, hromszor vedlenek s egy hnapon bell kifejlett bolhv alakulnak, A lrvk vgig a gazdallat kzvetlen krnyezetben lnek, mert az letk szorosan tpllkfgg, lelem hjn pr nap alatt elpusztulnak. A felntt bolhk rlkvel tpllkoznak. A bolha rosszul emszti a vrt, gy rlke, ami a gazdallat krl potyog, nagy tprtk. gy jl rthet, hogy a bolhk jval tbb vrt szvnak, mint amennyire szksgk van. Gyakori, hogy slyosan bolhafertztt klykkutya hamar vrszegnny vlik, elhanyagolt esetben el is pusztulhat.
Amikor levedlik az utols llapot lrva, akkor bemszik a kifejlett bolha a kutynkba s tbb-kevesebb idt tlt rajta. Fertzdni gy tudnak az llatok, hogy kzvetlen kontaktus sorn a parazita tugrik egyik llatrl a msikra, vagy a gazdallat olyan helyen fordul meg, ahol msik llatrl lepotyog petk, esetleg lrvk tallhatk. A petk mivel sokig lnek, raglyfog trgyakkal, pldul alomanyaggal is kzvetthetk, de lehetsges, hogy a gazdi ruhja, esetleg a szllel szlltott por viszi a petket az j gazdhoz.

A bolha nem fajspecifikus parazita
Van macskabolha, de az csp kutyt is s fordtva. A snk s rkk mindig nagyon bolhsak. Ezek paraziti is tmennek a vadszebeinkre. Az embert huzamosabb idre ritkn ltogatja az llatok bolhja, csupn egyszer-egyszer cspnek, azutn gyorsan odbbllnak. Persze az rzkenyebb embert (akinek a vrt szvesen szvjk) csnyn sszecsipkedhetik! Mindezekbl kitnik, hogy csak az az eb vdett e parazitk ellen, amelyiket rendszeresen, idkihagys nlkl vdik! St a krnyezetben is folyamatos kontrollra van szksg. Kutyink vdelmre szmos ksztmny ll rendelkezsnkre. J zlet a parazitairt szerek ellltsa, mert rendszeresen s sokat hasznlnak bellk. Tbbfle, testre val felhordsi lehetsg ltezik. Egyik mdszer a spray: ezeket teljes testfelleten bven kell alkalmazni s akkor ez a leghatkonyabb megolds. A htvonalra cseppenthet szerek (spot-on) nmelyike is jl mkdik, de inkbb megelzsre alkalmasabbak, mint egy slyosan bolhs eb rendbettelre. A bolhairt szerrel impregnlt nyakrvek kevss megbzhatak, inkbb megelzsre jk s kombinlhatk ms ksztmnyekkel. Az olcs, hipermarketekben kaphat nyakrvek mellett rendszeresen szzszmra tallunk bolht pcienseinken. El kell oszlatni azt a tvhitet, hogy a bolhk a gazdallat szemhez jrnak inni, gy e miatt a bolhanyakrvekkel nagyobb valsznsggel rintkeznek a parazitk. A krnyezetben elvgzend feladatok a kvetkezk: rendszeres alommoss vagy csere, porszvzs, sepregets. Minderre a petk s lrvk eltvoltsa miatt van szksg. Alkalmazhatunk krnyezeti vegyszereket is. Erre leggyakrabban a neonsomosan nev vegyszer 1:200x hgtst hasznljk permetezssel kijuttatva.
A bolhk kzvetett kra a legslyosabb
Allergis hatsuk a leggyakoribb. A bolha nyla magas fehrje tartalm. A fehrje a legerteljesebb allergn (az a tnyez, ami allergit kpes kivltani). Rendszeres kontaktusra, az allergn br al val bejutsra s hajlamra van szksg az allergis bntalom kialakulshoz. Ha nincsen allergis elvltozs az llaton, akkor sokszor ki sem derl a parazits fertzs. Persze jl ltszanak a kis zeltlbak, ha sokan mozgoldnak a kutynk bundjban. Ha nem ltunk bolht, akkor tba igazthat a bundban a szrzetre tapadt bolharlk. Ez kb. 0,5 mm, de gyakran hosszks spirlis alak. Knny elklnteni ms szennyezdstl, mert sr fsvel vzzel titatott fehr lapra hullatva az rlk vrs udvart kpez, mert az nem ms mint rosszul emsztett vr. Az allergis bntalom lehet heveny: ekkor pr ra alatt egy gyulladt folt alakul ki a kutyn brhol, de gyakran a combokon. Ezt a foltot, mivel nagyon viszket kiharapdlja, nyalja az eb. tmrje 1-10 cm is lehet, megvastagodik a br, vladkozik, gennyezik, baktriumok szaporodnak el. Kezels nlkl nagyon slyos brgyullads alakulhat ki, ami mlyebbre terjedve tovbb fejldhet. Kezelse hosszas antibiotikum, gyulladscskkent adagolst teszi szksgess s a brbntalom rendszeres klsdleges ferttlentst s gyulladscsillaptst ignyel.
Bolhaallergia
Kialakulhat hosszas allergia is (minimum 1-2 hnap bolhssgot ignyel), ekkor az eb htgyki tjkn megritkul, vagy kihullik a szrzet s sebek keletkeznek. Ez a bntalom mivel rgi kelet, lassan gygyul. Teljes bolhairtsra, antibiotikum s gyulladscskkent krra van szksg. E mellett fontos az immunersts s brtpllk adsa is. A slyosan bolhanyl allergis egyedek egyetlen bolhacsps hatsra veszlyes allergis gyulladst kaphatnak. Ms egyedek vekig tnet mentesen lehetnek bolhsak. De ezek sincsenek biztonsgban a bolha ltal terjesztett galandfreggel szemben, amely radsul emberben is megtelepedhet. A bolha utn val rgcsls sorn az eb elharapja s lenyeli a bolhban fejld galandfrget. Ez utn kikel a gazdallatban a freg, s kifejldve a vgblnyls krnykn rizsszemszer szelvnyei lthatk lesznek. Teht a bolhs kutya mindig frges is. Ezrt rendszeresen fregzni is kell a bolhafertzsnek kitett ebeket
Forrs: www.haziallat.hu
|