Erdlyi kop kpessg vizsga szablyzat
Forrs www.erdelyikopo.net
Ezen szablyzat szerint vizsgztathatk az egyb, vaddiszn-hajtsra hasznlt kopfajtk (szlovk kop, alpesi tacskkop, szvavlgyi kop, stb.)
I. LTALNOS RENDELKEZSEK:
1. A kpessgvizsga az erdlyi kop munka- teljestmnyvizsglatnak alapveto rendezvnye. Clja, hogy a fiatal erdlyi kop legfontosabb rkltt vadszati adottsgait felmrje, ezltal megllaptsa, hogy az adott egyed megfelel-e a fajtastandard munkatulajdonsgokra vonatkoz elorsainak. Azok a kutyk, amelyek nem teljestik a kpessgvizsgt, nem vehetok tenysztsbe. Sikertelen vizsga brmikor megismtelheto.
2. A vizsgra nevezheto minden erdlyi kop, mely betlttte a 12 hnapos kort. Azonban szorgalmazni kell, hogy a kopk minl fiatalabb korban vizsgzzanak, amikor a kikpzettsg mg nem fedi el a veleszletett adottsgokat (12-20 hnapos korban).
3. A kpessgvizsga rendezshez olyan, vadszatra alkalmas terletet kell biztostani, ahol a vad rejtozkdshez kello takars van, de a kutynak megfelelo szabad mozgst tesz lehetov. A vad minden esetben lo vaddiszn, melyet egy bekertett, maximum 1 ha-s terleten (vaddisznskert) szabadon engednk. Ahol a terlet ezt nem teszi lehetov, szksgmegoldsknt a vaddiszn a terletre az llatvdelmi elorsoknak megfelelo mdon, ketrecben is kihelyezheto.
4. Ketrecben a vaddisznt olyan terepen helyezzk el, ami kelloen takarja a vadat: suru aljnvnyzetu erdo. Ha nem megfelelo a takars, a ketrecet gakkal fedjk el, azonban ez a megolds a feladat relis elbrlshoz nem igazn szerencss.
Vaddisznskertben a terepnek lehetoleg annyira fedettnek kell lenni, hogy a kutya lehetoleg ne szemre keressen. Ez a fedettsg azonban a brlatot is megnehezti, ezrt a kertben egy magaslest kell elhelyezni.
5. A vonszalk fektetshez gyr aljnvnyzetu erdei terletet vagy ligetes terletet kell biztostani.
6. Az idegrendszeri vizsglat egy megfelelo mretu tisztson vagy mezon trtnik.
7. A kpessgvizsga ideje alatt csak az a kutya lehet szabadon, amelyik ppen vizsgzik, s a br engedlyezi a kutya elengedst. A tbbi kutyt a vizsga befejezsig przon kell tartani.
8. Amennyiben a vizsga sorn a kutya krt tesz a vaddisznban, azt a rendezo szerv s a kutya tulajdonosa egyenlo arnyban osztozva trti meg a diszn tulajdonosnak.
II. FELADATOK LERSA
1. Vaddisznhajt fzis
A vizsgz a kopt przon a terletre vezeti, elengedi s keressre buzdtja (szksg esetn tbb alkalommal is). A kopnak rdeklodve kell keresnie. Itt mg csak a keresokedvet brljuk, a mdszeressget s a stlust kevsb. Amelyik kop megtallta a vadat, a feladat 50 %-t teljestette. Amelyik nem tallta nllan, azt a vezetoje odavezetheti, ez esetben azonban csak akkor rtkelheto a feladat, ha a kutya ezt kvetoen mr nllan dolgozik.
Miutn megtallta a vadat, hatrozott rdeklodst kell mutatnia irnta, hanggal kell jeleznie . Amelyik kop kitartan nhny percen keresztl jelzi hanggal a vaddisznt, "megfelelt" minostst kap. Ha nem mutat elg rdeklodst, segto kutyt lehet alkalmazni. Ez brmilyen fajtj eb lehet, az egyedli fontos szempont, hogy tapasztalt, dolgoz diszns-kutynak kell lennie. Ha a kop segto kutyval sem mutat hatrozott rdeklodst, "nem felelt meg" minostst kap.
Vaddisznskertben a feladat annyiban bovl ki az elozohz kpest, hogy a vad s a kutya szabadon mozoghat a kerten bell, gy a kutynak lehetosge van annak hajtsra, a brnak pedig, hogy elbrlja a kop legfontosabb, fajtajellegnek megfelelo tulajdonsgt, az n. "hajthang" megltt. Ez a hang a kopfajtk esetben kiemelten fontos, a jvoben ennek brlatra kell a hangslyt fektetni.
A kpessgvizsga clja teht, hogy a kutya viselkedst elbrljuk lo vaddisznval szemben.
2. Az idegrendszer vizsglata: viselkeds lvsre
Egyszerre maximum 5 kop vizsgzhat. Egy nylt terleten a vazetok egymstl 3- 5 mterre haladva laza przon vezetik kutyjukat. Az ebek nem zavarhatjk egymst. Tolk minimum 20 mterre egy segto puskbl, esetleg riasztpisztolybl 1 perces klnbsggel 2 lvst ad le. A kutyk felfigyelhetnek a lvsre, de kifejezett ijedtsget nem mutathatnak, vezethetonek kell maradniuk. Amelyik kutya megijed, de przon tovbbvezetheto, lvsre rzkeny. Amennyiben a tbbi feladaton jl megfelelt, a vizsgt teljestheti, de a trzsknyvre r kell vezetni: „Kpessgvizsgn lvsre rzkeny”. Amelyik rngatja a przt, meneklni prbl, vagy a lvsek utn nem vezetheto tovbb, a vizsgn nem felelt meg. A trzsknyvre r kell vezetni: „Kpessgvizsgn lvsflo”
3. Vonszalk-munka
Gyr aljnvnyzetu erdoben vagy ligetben kb. 100 lps hosszan egy trssel, friss (nem kiszrtott) vaddiszn cslkkel, esetleg szarvaslbbal vonszalkot hzunk. A fektetshez oz nem hasznlhat . Minden kopnak kln vonszalkot ksztnk. A vonszalkot ne fektessk szllel szemben. Egyszerre csak egy kop dolgozik, vgig vezetken. A vezeto nem irnythatja a kutyt, de keressre buzdthatja. A br a vezeto mgtt vagy a vonszalk mellett haladva rtkeli a munkt.
Megfelelo annak a kutynak a teljestmnye, amelyik rdeklodik a nyom irnt, nllan keres s megtallja a vonszalk vgt a nyomon haladva. Ha a kop eltvolodik a nyomtl, s a br gy tli, hogy arra segtsg nlkl nem tr vissza, utastsra a vezeto visszahvhatja s jbl indthatja a kutyt. Ezt kt alkalommal ismtelheti meg, ha ezen fell jbl elhagyja a nyomot, "nem felelt meg" minostst kap.
III. RTKELS:
A kpessgvizsga sorn a kopk kizrlag " megfelelt " illetve " nem felelt meg " minostst kaphatnak. A kiemelkedo egyedek eme tulajdonsgt megjegyzsknt a brlati lapra r lehet vezetni.
A brk a brlati lapon rvid szveges lerst adnak a kutya munkjrl.
Sikertelen kpessgvizsga esetn az brmikor megismtelhet.
|