Kullancsok, babzia(babesia), lyme kr
Az utbbi vekben mr csupn nhny htig tartott az az idszak, amikor kedvenc ngylbink nem kullanccsal a brkben trtek haza a szoksos stkrl.
A kullancsok az evolci csodi, hiszen tbb mint 50 milli ve lnek a Fldn. Ami azonban mgsem vletlen, ha belegondolunk, hogy nhny hernyn s madrfajon kvl alig van termszetes ellensgk. A melegvr llatoknak viszont kzel 300 faja (s mg szmos hll) szenved a kullancsok jelenleg ltez, 900 kullancsfajtnak valamelyiktl, illetve az ltaluk terjeszthet kb. 200 klnfle betegsgtl, fertzstl. Ezeknek a kls lskdknek (ektoparazitknak) 58 klnfle vltozata Eurpban is honos. Magyarorszg terletn eddig 42 klnbz fajjal lehetett tallkozni, amelyek kzl hrom az, amelyik szinte folyamatosan, egyre nagyobb mennyisgben elfordul, s veszlyt jelent emberre s kutyra egyarnt. Ezek a kullancsfajok a kvetkezk:
Kznsges kullancs (Ixodes ricinus) kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) - Barna kullancs (Rhipicephalus sanguineus)
A kullancsok nem rovarok, hiszen nyolc lbuk van, hanem a pkszabsak osztlyba (Arachnida), az atkk rendjbe (Acarina) sorolt llatok. F tartzkodsi helyk s letterk az erdk, erdk szlei, a bsges aljnvnyzettel rendelkez s szmukra kedvez pratartalmat biztost terletek. Mivel a kullancsok lskdk, teljes letfolyamatuk lejtszdshoz szksgk van egy msik llnyre, egy n. gazdaszervezetre, amely tpllkot biztost szmukra. Erre a tpllkot s tmenetileg biztos tartzkodsi helyet ad gazdallat-szerepre egyb llatok s nemritkn az ember mellett vlasztjk ki a kutykat. A tpllkozsuk vrrel trtnik, s egy kullancsnak az lete sorn hromszor is szksge van r, hogy vrt szvjon ki egy msik llnybl.
A kullancs letciklusa
A kullancsok petvel szaporodnak, s ngy letciklusban lik le letket:
pete- lrva - nimfa - kifejlett llat
Nehezti a kullancsok elleni hatkony kzdelmet, hogy a klnbz fajok fejldsi talakulsa eltr idt vesz ignybe. Egyes kullancsfajoknl a ngy letciklus hat hnap alatt, msoknl hrom v sorn zajlik le. A lrvnak szksge van tpllkra ahhoz, hogy nimfv fejldhessen, s a nimfnak tpllkra van szksge ahhoz, hogy kifejlett kullanccs vltozhasson. A kifejlett kullancsnak pedig szintn jabb vrszvsra van szksge ahhoz, hogy peti olyan llapotra fejldjenek, hogy azokat megfelel helyre lerakhassa. A hrom egymst kvet tpllkfelvtelhez - vrszvshoz - minden egyes alkalommal egy gazdallatot (embert, kutyt, macskt, zet, szarvast, madarat stb.) kell tallnia, amelynek brn piciny nylst vgva, horgas kampval megkapaszkodva 3-10 nap alatt teleszvja magt vrrel. Ilyenkor a testmrete a szzszorosra, testtmege a 200-szorosra is kpes megnvekedni.
Az ldozat kivlasztshoz a kullancsok egyrszt rendkvl fejlett hrzkel-kpessgket (rzkelik a meleg vrt), msrszt a lbaikon elhelyezked gzrzkelket hasznljk fl, kielemezve a nyl, testnedvek, zsrsavak kzelsgt s sszettelt. Ha nem rzkelik a megfelel ldozatot, az mg nem jelent szmukra klnsebb veszlyt, mert 10-12 hnapig kpesek tpllk nlkl is tovbb lni, s vrni a megfelel pillanatra, illetve az alkalmas tpanyagforrst jelent llnyre. Abban az esetben, ha a vrakozhelyrl (aljnvnyzet) sikerlt tjutniuk egy ldozatra, mg mindig 1-3 rnyi idt tltenek el azzal, hogy kikeressk a vrszvsra legalkalmasabb pontot, ahol vkony a br, s kzvetlenl a brfelszn alatt futnak az erek.
Az letciklus utols fzisban egy kifejlett llat egy rn bell kb. 2000-3000 pett rak le, majd elpusztul. A petkbl, a korbbi klmakrlmnyeket felttelezve, mrciusban fejldnek ki a 0,5 mm nagysg lrvk, amelyeknek ekkor mg csak 6 lbuk van, s els tpllkukat a peterakst kveten elpusztult anyjuk teteme jelenti. A lrvk tovbb fejldnek, s tovbbi egy pr lbuk alakul ki. Ekkor mretk tlagosan 1 mm. Ezeknek a lrvknak a legaktvabb, legnagyobb terjeszti az zek s szarvasok. kutatsok megllaptsa szerint az idjrsi tnyezk mellett egy-egy adott terlet vadllomnya s vadgazdlkodsa a msodik legnagyobb befolysol tnyezje a kullancsok szaporodsnak, elterjedsnek s elfordulsi mennyisgnek. Szerencsre a rengeteg petbl a lrva talakulst kveten mr csak tlagosan 200-250 nimfa, majd a ksbbi letciklust kveten csupn 2-3 kifejlett kullancs marad letben. Az emberek s a kutyk szempontjbl ez a viszonylag magas elpusztulsi hnyados az egyedli pozitvum a kullancsok letben.
Az alig ltez termszetes ellensgek s az letciklusok kzbeni magas elpusztuls mellett csak nagyon kevs dolog van, amit a kullancsok nem szeretnek, s befolysolja a szaporodsukat, elterjedsket. A kutatknak sikerlt megllaptaniuk, hogy a zsrsavak kzl egyedl a kkuszzsrsav az, amelyiktl irtznak a kullancsok, valamint van nhny kmiai szer, amelyeknek hatsra elpusztulhatnak. Ezeket hasznljk fl a klnbz kullancsriaszt-szerek s -nyakrvek gyrti.
Kt idjrsi tnyez szintn nagymrtkben befolysolni tudja a kullancsok szaporodst: a hosszan tart szrassg s a 6 C alatti hideg. Ez utbbi az egyik magyarzata a kullancsok utbbi vtizedben megfigyelhet fokozott elterjedsnek, ugyanis a jelenlegi klmavltozst megelzen Kzp-eurpban a tl folyamn tbb peridusban is 7-21 napig folyamatosan 6 C alatti volt a hmrsklet, s ezt csak nagyon kevs kullancsnak sikerlt tllnie. Aggodalomra int tny az is, hogy az elmlt kt vben Norvgia s Finnorszg terletn, az szaki sarkkrtl 200 km-re dlre is fltntek a kullancsok.
Fertzsveszly
A kullancsnak mint parazita llatnak a jelenlte a kutyn, vagy a szrsa s a vrszvs okozta vrmennyisg elvesztse a kutya szmra tulajdonkppen teljesen veszlytelen. Ami a kullancsot a kutyk szmra veszlyess teszi, az a klnfle vrusoknak s baktriumoknak a bevitele a kutya brbe s vrbe, aminek kvetkeztben klnfle betegsgek alakulhatnak ki. A kullancsok ltal terjesztett s a kutyra veszlyt jelent fertz betegsgek kzl igazn hrom terjedt el.
Babesiosis
A betegsg krokozja a Babesia nev egysejt, a vrsvrtesteket megtmad lskd. Mretk alapjn ktfle Babesia ltezik, ezek kzl a 3-5 mikromter nagysg jelent veszlyt a kutyk szmra. Ezekbl is hrom klnfle ltezik, de szerencsre kett csak a szubtrpusi s trpusi krnyezetben fordul el. A tnetek a kutyn 2-20 nap eltelte utn bgyadtsggal s hirtelen jelentkez magas lzzal (40-41C) mutatkoznak. A betegsgnek akut, klasszikus s krnikus lefolys vltozatt klnbzteti meg az llatgygyszat. A krokozt magban hordoz szukbl a vemhessg alatt a fejld klykkbe is tjuthatnak az lskdk, gy a klykk mr fertztten szlethetnek. Korbban csak a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) volt az egyedli terjesztje, de az utbbi vekben mr a kznsges kullancsban (Ixodes ricinus) is egyre gyakrabban kimutathat volt. Ezt a krokozt a kullancs nem azonnal, a vrszvs megkezdsekor juttatja be a kutya vrkeringsbe. A vrszvs megindulsa egyfajta jelads az egysejt lskdknek, melynek hatsra szerkezeti talakulst indtanak be. Az igazn nagy veszlyt az jelenti, ha a kullancs tbb mint kt napig lskdhet a kutyn, ugyanis a vrszvs megkezdse utn 48 rval kezdenek a kullancsban tolongani a fertzsre ksz, talakult krokozk.
Tnetek: kezdetben bgyadtsg, tvgytalansg, lz, ksbb vrfestk-vizels, srgasg, bzs lehelet, hnys, idegrendszeri tnetek.
Kezels: idben szlelt s diagnosztizlt betegsg esetn a krokozk elpuszttsra jelenleg hatkony injekcis ksztmny (pl. imidocarb hatanyag IMIZOL vakcina) ll az llatgygyszat rendelkezsre. Tbb napos vrakozs mr slyos kvetkezmnnyel jrhat, gygykezels hinyban a kutyaegy ht alatt elpusztulhat. Kivteles esetekben azonban elfordulhat ngygyuls is.
Lyme-kr (Borreliosis)
A betegsget a Borrelia burgdorferi nev, spirl formj baktrium okozza, amelynek fenntarti a rgcslk (egr, pocok, sn, patkny) s a nagyvadak (z, szarvas, muflon). A betegsget a '80-as vekben sikerlt elszr diagnosztizlni. Azta ez a leggyakrabban megllaptott, kullancsok ltal terjesztett betegsg. Flmrsek szerint jelenleg a kullancsok 4-10%-a hordozza a krokoz baktriumot. A kr a kutya egsz szervezett rintheti.
Tnetek: a vrszvs helyn nhny napot kveten kr alakban kialakul piros, kiszradt brfellet, lz, arcidegbnuls, lts-, halls-, egyenslyzavar, zleti- s izomfjdalom, szvritmuszavar, szrhulls. A betegsg pontos megllaptshoz vrvizsglat szksges.
Kezels: amennyiben a betegsget sikerl a kezdeti szakaszban felismerni, akkor legalbb 6 hetes antibiotikumkrval eredmnyesen kezelhet. A ksn diagnosztizlt esetekben sok esetben hallt okozhat.
Agyvel- s agyhrtyagyullads (kullancs-encephalitis, FSME Frhsommer-Meningoenzephalitis)
A kutyknl ritkn elfordul vrusbetegsg. Enyhe lefolys esetn viszonylag rtalmatlan, azonban ha a vrus megtmadja az llat kzponti idegrendszert, akkor bnulst s maradand agykrosodst okozhat. Sokig azt gondoltk, hogy csak embernl jelentkezhet, de 1972-ben els alkalommal kutynl is regisztrltk. Osztrk kutatk megllaptsa szerint a kullancs kzvettsvel megfertzdtt kutyk 30%-a nem betegszik meg a szervezetbe kerlt vrustl, viszont 70% igen. Hogy a kutyamelyik csoportba kerl, azt nem a fajtja, neme vagy a kora befolysolja, hanem hogy milyen esetleges ms vrusfertzse van, s milyen ers az immunrendszere.
Tnetek: lz, hnys, szdls, bnuls, zleti- s izomfjdalom.
Kezels: amennyiben sikerl idben diagnosztizlni a betegsget, akkor antibiotikumos kezels s physiotherpia kombincijval kezelhet, de gyakori a gyors s tragikus lefolys, ami a kutyahallval vgzdik.
Ajnlatos a gazdiknak figyelembe venni, hogy az idsebb kutykra ltalban a fertzsek sokkal nagyobb veszlyt jelentenek, mint a fiatalokra.
Megelzs, vdekezs
A megelzs egyik formja lehet, hogy az interneten elrhet n. kullancstrkpek segtsgvel a gazdi tjkozdik arrl, melyik terlet mennyire s milyen kullancsfajjal teltett. Ha a gazdi s kutyja nagyvrosban lakik, vagy nem olyan helyen, ahol a kullancsok nagyon elterjedtek, akkor lehetsg szerint kutyjval kerlje el a trkpen klnsen veszlyesnek feltntetett helyeket.
Ha mgis ezeken a helyeken l vagy tmenetileg tartzkodik a kutya, akkor egy-egy sta vagy kirnduls sorn ajnlatos kb. 30 percenknt tvizsglni a kutya testt. Ez rvid s vilgos szr kutyknl knnyebben s eredmnyesen kivitelezhet, hossz s stt szreknl kevsb, de j eslyt ad arra, hogy mg mieltt a brbe hatolt volna a kullancs, sikerljn szrevenni s a szrzetbl eltvoltani. Ezzel megelzhet az esetleges fertzs krokozjnak bejutsa a kutyaszervezetbe. A mvelethez j segtsget nyjthat az n. bolhafs, vagy a mikroszlas szerkezet trlkend.
A kullancsok ltal terjesztett s a kutykra veszlyt jelent betegsgek msik megelzsi formja a jelenleg kereskedelmi forgalomban lv kullancsriaszt szerek valamelyiknek rendszeres, szinte egsz vben folyamatos hasznlata. A kaphat szerek s eszkzk klnbz formkban s klnbz hatanyagokkal llnak a gazdik rendelkezsre. Legkzismertebbek a spray, az impregnlt nyakrv, a cseppek, de vannak gyrtk, akik a meghatrozott frekvencij ultrahangot kibocst elemes kszlkkel, a rhodonit nev kzetbl kszlt szerrel,vagy a mgnes trert sugrz bimetl-ksztmnyekkel grik meg a vsrlknak a kullancsok elleni vdelmet. Mindegyiknek ms s ms a hatsideje (2 httl 7 hnapig), a hattvolsga s a hatkonysga.
A spray-ksztmnyek fleg a rvidszr kutyafajtk esetben nyjtanak nhny napos (ha a kutyabeugrik a patakba, folyba tba, akkor csak nhny rnyi) vdelmet. Rvidszr, kistermet kutyaesetben megnyugtat hats vdelmet nyjthat a kullancsnyakrv, amelyeknek a hattvolsga 5-30 cm lehet, de rtelemszeren ugyanennek a kullancsnyakrvnek a hatanyaga egy 50-100 cm testhosszsg kutya esetben a hts comb tjkn msz kullancsot nem nagyon fogja bosszantani. Testmrettl fggetlenl is igaz, hogy a kullancsnyakrvek az llat nyakn, fejn, melln s mells lbai krnykn hatkonyak, de az llat tbbi testrszn kevsb.
Ennl eredmnyesebb vdelmet nyjtanak azok a szerek (spot-on ksztmnyek) amelyeket a hasznlati tmutat szerint bizonyos idnknt megismtelve a kutyaszrzete kz, kzvetlenl a brrel rintkezve kell flhordani, csepegtetni. De akr kullancsnyakrv, akr csepegtet, a frdst, kutyakozmetikai kezelst kveten jra kell cserlni a kullancsnyakrvet, s jra elvgezni a csepegtetst. A fipronil hatanyag kullancsriaszt termkek a kutyafaggymirigyeiben raktrozdva s innen folyamatosan a brfelsznre kerlve fejtik ki hatsukat. Ily mdon a kullancsok tlnyom tbbsgt mr a befrds eltt, azonban valamennyi kullancsot mg a teljes befrds s a betegsgek tvitele eltt elpuszttjk.
Nhny kullancsriaszt termk olyan hatanyagokat tartalmaz, amely kros s mrgez lehet a mhekre s a halakra. Teht a mhszkedssel foglalkoz szomszd, vagy a kerti t dszhalai nem biztos, hogy rlnek a kutyavadonatj kullancsnyakrvnek, esetleg a kzelkben szrt rz, elzleg kullancsriasztval telecspgtetett kutynak. A permetrin nev anyagot tartalmaz kullancsriasztkrl fontos tudni, hogy macskkkal kzsen l kutyk esetben nem hasznlhatak, mert ez a hatanyag a macskkra mrgez hats. Egyes kullancsriaszt szerek kisgyerekekre, illetve ids, beteg vagy brsrlst szenvedett kutykra is veszlyt jelenthetnek. Ezzel kapcsolatban nem rt a termktjkoztatt figyelmesen tolvasni, vagy az llatot ismer, kezel llatorvos vlemnyt kikrni.
Ha a kullancsot a brbe frdsa utn, de mg a vrszvs megkezdse eltt sikerl eltvoltani, akkor a fertzds valsznsge minimlis. Viszont arra is minimlis az esly, hogy ebben az llapotban szrevehet legyen a kullancs. A legtbb esetben akkor akad meg a kutyt simogat kz a kullancson, ha mr lencse vagy bors nagysgra duzzadt a magba szvott vrtl. Ilyenkor ajnlott a kullancsot valamilyen segdeszkzzel (csipesz, kanl, kiemel villa stb.), vagy tapasztalt s rutinos gazdi esetn ujjheggyel vagy krmmel kicsavarni, kitpni. A kullancsot a brhz minl kzelebb megfogva, a felszvott vrtl duzzad testt lehetleg nem sszenyomva tvoltsuk el a kutya brbl. Lehetsg szerint a kullancs szrsnak helyt alkohollal, jddal vagy ms ferttlent szerrel ajnlott letiszttani.
A kztudatban klnfle trkkk s npi eltvoltsi mdszerek is elterjedtek: a kullancs bekense, lgznylsnak eltmse zsrral, olajjal, vajjal, krmmel, paraffin-olajjal, petrleummal, alkohollal, benzinnel, rovarirt-szerrel stb. Ezek ugyan a kullancs megfojtst vagy teljes elpuszttst clozzk, azonban csak az eltvolts idejt ksleltetik, s ilyenkor a fulladoz kullancs fertz anyagait a kutyba klendezi.
A kutya a megduzzadt llapotban lv kullancsot gyakorta kivakarja, kirzza magbl, s az kipereg a szrzete kzl. Ilyenkor a kullancs szrsnak helyt nagyon nehz utlag megtallni, de annak megfigyelse, hogy a kutyahol vakardzik, taln j nyomra vezetheti a gazdit.
Jelenleg mr vannak olyan jl felszerelt laboratriumok, amelyek egy j DNS-elemzsi technolgia segtsgvel, kb. 30.000,- Ft kltsgtrts ellenben, a kutybl kiszedett vagy kiesett kullancs bekldst kveten nhny napon bell e-mailben kzlik a gazdival, hogy a bekldtt kullancs magban hordozta, vagy nem hordozta magban a Lyme-kr (Borreliosis), illetve az agyvel- s agyhrtyagyullads (kullancs-encephalitis, FSME) krokozit.
Olyan vdolts, amely megelzi, hogy a kutyt, mint gazdallatot a parazitk ignybe vegyk, mg nem ltezik. A kullancsok ltal terjesztett hrom fertzs kzl kett ellen viszont mr lehet a kutykat oltsokkal vdeni:
A Lyme-kr (Borreliosis) amire azrt volt szksg, mert az eurpban ltez borrelik antignstruktrja nem egysges, eltr az amerikai kontinensen lktl - az eurpai humn - s llatgygyszat szmra is elrhetv vlt. A vdolts hatsra a kutyaszervezetben termeldtt ellenanyag a vrkeringsbe kerlt baktriumokra is hat, de mr a vrszvs pillanatban a kullancs maga is passzvan immunizldik. A vdolts csak 12 hetes kor utn adhat, a vdettsg fenntartshoz vente egyszer adott emlkeztet olts ajnlott.ellen van vdolts (LYMEVAX vagy MERILYM vakcina). A nmetorszgi Freiburgi Max Planck Intzet s a Heidelbergi Egyetem immunbiolgiai kutatcsoportja fejlesztette ki a felleti fehrjjbl (OspA) ksztett vdolts vakcinjt, amelyet elszr 1998-ban, az USA-ban teszteltek s engedlyeztek. Majd rvid kitrt s nmi mdostst kveten
Az agyvel- s agyhrtyagyullads (kullancs-encephalitis, FSME) ellen tbb mint egy vtizede ltezik vdolts az emberek szmra, de klnbz gygyszerlobbi-rdekek vgett jelenleg csupn nhny eurpai orszgban van lehetsg arra, hogy a vakcint kutyk vdoltshoz is hasznljk. aktulis tanulmnyok azt mutatjk, hogy a humn vakcinval trtn olts hatsra a kutya szervezete megfelelen reagl, ha az alapimmunizlst kveten 2 x 4 hetes ideltoldssal frisst oltst kap az llat.
Babesiosis ellen nincs jelenleg a kutyk szmra vdolts.
Forrs: www.kutya.hu
|